Wypełnij swoje Noworoczne postanowienia!

Wiele z naszych postanowień jest bardzo podobnych:
- - Rzucę Palenie
- - Zacznę dietę
- - Zacznę biegać, zapiszę się na siłownię lub na zajęcia jogi
- - Odstawię słodycze
- - Ograniczę picie alkoholu
- - Poświęcę więcej czasu mojej rodzinie
- - Zapiszę się na ten wieczorny kurs, o którym od dawna myślę
I wiele, wiele innych.
Niestety wielu z nas gdzieś po paru miesiącach zdaje sobie sprawę, jak niewiele z nich udało nam się wypełnić. Statystyki pokazują, ze aż 88% Noworocznych postanowień kończy się porażką, 12% oszukuje samych siebie, a 23% rezygnuje z nich już w pierwszym tygodniu stycznia. Średnio gdzieś w okolicach połowy lutego aż 80% procent badanych rezygnuje z nauki języka obcego czy zajęć z Jogi.
Taki stan rzeczy bardzo nadszarpuje nasze poczucie wartości i sprawia, ze czujemy się nieprzystosowani.
Dlaczego jest nam tak ciężko utrzymać te Noworoczne postanowienia, mimo że jesteśmy w stanie ustanawiać sobie inne cele życiowe i je osiągać?
Powodem tego, że wiele z naszych postanowień kończy się porażką jest to, że często są to rzeczy, które chcielibyśmy przestać robić. Nasz mózg nie działa tutaj na naszą korzyść. W momencie, kiedy uznamy, że pewna rzecz jest zabroniona, część naszego mózgu natychmiast zaczyna się jej domagać.
Jeśli powiemy grupie osób żeby w danej chwili nie myślała o czekoladzie, to właśnie o niej nie mogą przestać myśleć i na pewno po nią sięgną, przy najbliższej okazji. Podobnym przykładem jest, kiedy mamy za zadanie nie myśleć o różowym słoniu, co pojawia się nam przed oczami, kiedy tylko je zamkniemy, każdy wie.
Psychologia Kognitywna nazywa ten system w mózgu Monitorem. Jednak Monitor nie jest jedyny, który należy winić. Ważna jest też siła woli. W czasie stresu, nasza siła woli ulega osłabieniu.
Działa to następująco - Kiedy jesteśmy w stanie stresu, nasz nastrój opada, a nasz mózg robi wszystko, żeby go jak najszybciej podwyższyć. Najszybciej, oznacza też najprościej jak słodycze, papieros czy kieliszek wina. Wtedy opieranie się tym zabronionym produktom stawia nas na właściwie przegranej pozycji. Badania dowodzą, że ludzie z większą siłą woli, którzy potrafią się kontrolować, mają szczęśliwsze i dłuższe życie, bardziej satysfakcjonujące związki, a ich kariera to pasmo sukcesów.
Kluczem jest tu zrozumienia, jak działa nasza siła woli. W dzisiejszych czasach jest ona ciągle wystawiana na próbę. Badania dowodzą, że wielu z nas spędza około czterech godzin dzienne na stawianie oporu różnym pokusom.
Siła woli jest jak mięsień, który wymaga ćwiczeń. Może zostać dobrze rozwinięty dzięki małym, powtarzającym się zadaniom i będzie to dla niego świetna rozgrzewka i dużo bardziej efektowna niż lista generalnych postanowień. Tymi zadaniami może być np.: mycie zębów lewa ręką, jeśli jesteś praworęczny, ograniczenie wulgaryzmów, czy też zakaz używania niektórych zwrotów czy wyrazów. Dzięki tym małym zmianom nasza siła woli się wzmocni i będzie nam dużo łatwiej wykonać inne zadanie, które wymagają nakładu większej samokontroli jak np.: utrzymanie diety, czy powstrzymanie się od palenia.
Kolejnym ważnym czynnikiem jest koncentracja. Nawet, jeśli nasza siła woli i kontrola są silne, a nasza uwaga na cel jest osłabiona to szanse na jego osiągnięcie maleją.
Kolejnym bardzo użytecznym sposobem na wzmocnienie samokontroli jest spowolnienie swojego oddechu. Dzięki temu nasz mózg jest w stanie łatwiej przechodzić od stresu do samokontroli.
Musimy też pamiętać, że wrogiem siły woli jest: niewystarczająca ilość snu, stres, a także spadek cukru we krwi. Dlatego ważne jest żeby nie zarywać nocy i mieć w pogotowiu jakaś przekąskę.
Kolejna sprawa na drodze do sukcesu jest, aby nie oczekiwać od siebie zbyt dużo i nie tworzyć zbyt długiej listy. Dobrym pomysłem jest, aby podzielić swoje oczekiwania na pół.
To znaczy, jeśli początkowo założyliśmy sobie, że będziemy ćwiczyć 3 razy w tygodniu po 1 godzinie, możemy to zmniejszyć ćwicząc np. po pół godziny. Wielu ludzi uważa, że nasz wybór jest pomiędzy robieniem czegoś na 100% lub nie robieniem niczego. Przecież miedzy 0% a 100% jest mnóstwo możliwości i duże pole do popisu.
Więc, jeśli nawet siedzisz teraz podjadając czekoladę, nie krytykuj siebie za to, ale poświęć więcej uwagi swojej sile woli.
Napisała
Elżbieta Daniluk
Psycholog